Golovnyi-bil  На сьогоднішній день ми можемо запропонувати повне та повноцінне лікування головного болю у відповідності до кращих рекомендацій і сучасних міжнародних стандартів. Наші знання й досвід ґрунтуються на навчанні й стажуваннях, пройдених у клініках медицини болю та головного болю в лікарнях Center of Headache and Pain, Neurological Institute Cleveland Clinic у Клівленді, США (Роман Ґрех) та Guy’s and St. Thomas Hospital, а також University Colledge Hospital  у Лондоні, Велика Британія (Вадим Білошицький).

Допомога, яку ми пропонуємо при головному болю, базується на таких принципах:

  • Якомога швидше позбавити пацієнта головного болю, використовуючи комплекс медикаментозного і, за потреби, інтервенційного лікування;
  • Призначити терапію, яка дозволяє боротися з приступами головного болю, а також попереджати їх розвиток;
  • Починати лікування з простіших методів, намагаючись максимально використати їхній потенціал, переходячи згодом, за необхідності, до складніших методик;
  • Використовувати тільки ті методи, що мають міжнародну доказову наукову базу та схвалені провідними світовими спеціалістами;
  • Зробити все можливе, щоб позбавити хворого його головного болю, відновити функціональні можливості, почуття благополуччя та адекватну якість життя.

Мабуть, немає людини, яка б не відчула за своє життя, що таке головний біль. У більшості випадків він закінчується разом самостійно або після прийому звичайного анальгетика. Проте інколи приступи болю настільки виражені та/або виникають так часто, що змушують людину звертатися за допомогою. До таких головних болів належать мігрень, головний біль напруження, тригемінальні вегетативні (автономні) цефалгії, типовим представником яких є кластерний головний біль, та деякі інші. Такі болі заважають повсякденній діяльності, роботі та особистому життю, що потребує лікувальних заходів.

Зазвичай лікування головного болю починають з медикаментозної терапії. Кожен з видів головного болю має свої особливості клініки, діагностики та лікування. Підготовлений лікар може поставити діагноз і призначити те лікування, яке є адекватним у конкретній ситуації. Лікування головного болі буває абортивним, тобто таким, що спрямоване на переривання приступу, і превентивним або спрямованим на їх попередження. Превентивне лікування починають у випадку хронічних щоденних головних болів, частота яких складає 15 і більше днів на місяць. Необхідно зазначити, що безконтрольне вживання анальгетиків часто призводить до хронізації головного болю. Розвивається так званий абузусний (пов’язаний з надмірним вживанням лікарських препаратів) головний біль – стан, який важко піддається лікуванню й потребує особливих зусиль як лікаря, так і пацієнта. 08

Значним науковим досягненням останніх років стало розуміння того, що відчуття головного болю пов’язане зі змінами, що відбуваються в нейронах трігеміноцервікального комплексу – ядрі трійчастого нерва і пов’язаної з ним сірої речовини верхніх сегментів спинного мозку. Ці структури є колектором інформації від чутливих нервових закінчень м’яких тканин і м’язів голови та шиї. Результатом стало науково доведене й ефективне застосування різноманітних малоінвазивних методик, що впливають на чутливі нервові структури цих ділянок. Це блокади потиличних нервів, блокади крилопіднебінного вузла при головних болях, що супроводжуються активацією вегетативної нервової системи, множинні блокади черепних нервів тощо.

 05

Методом, що набув поширення в країнах Заходу, особливо при хронічній мігрені, стали ін’єкції ботулотоксина (ботокс, диспорт). При проведенні випробувань ботокса в косметології у 1980-х роках отоларинголог William Binder відмітив, що хворі на мігрень, які одержували ін’єкції препарату для усунення зморщок, відмічали більш рідкісні приступи мігрені або ж їх повне зникнення.  У 2009 році на Міжнародному конгресі з головного болю в Філадельфії David Doddick доповів результати двох клінічних випробувань PREEMPT, що показали високу ефективність ін’єкцій ботулотоксина в лікуванні хронічної мігрені порівняно з плацебо.

06

При непіддатливому головному болю, що не реагує на інші методи лікування, може бути використано нейростимуляцію потиличних нервів – методику нейромодуляції, що передбачає імплантацію під шкіру в потиличній ділянці спеціальних електродів, з’єднаних з нейростимулятором (генератором низьковольтних електричних імпульсів).

07

Треба пам’ятати, що слід негайно звертатися за медичною допомогою, якщо у Вас присутні будь-які з таких ознак:

  • Раптова поява сильного головного болю,
  • Поява головного болю після травми голови або падіння,
  • Висока температура тіла (лихоманка), ригідність потиличних м’язів (шиї), висипання, сплутаність свідомості, судоми, двоїння в очах, слабкість кінцівок, оніміння або порушення мови,
  • Біль прогресує, незважаючи на відпочинок і прийом анальгетиків.

Ці симптоми вказують на більш серйозне основне захворювання, тому дуже важливо своєчасно отримати необхідну діагностику та лікування.

У нашому арсеналі є всі сучасні методи лікування головного болю.

За консультацією з приводу лікування головного болю можна звертатися до заступника директора з наукової роботи Інституту нейрохірургії, доктора медичних наук Білошицького Вадима Васильовича на електронну адресу info@painresearch.org.ua або заповнивши форму у розділі “Контакти”